Článek
Maďarsko je dnes důležitou automobilovou velmocí i bez vlastní známé značky. V zemi vyrábějí svá auta Audi, Mercedes-Benz nebo Suzuki a do budoucna se tento charakter dále utuží, protože tu hodlá produkovat i BMW nebo čínský BYD. To v éře socialismu se místní podniky zaměřovaly hlavně na autobusy nebo nákladní vozy, přičemž třeba stroje Ikarus byly dobře známé i v českém prostředí, hlavně díky busu řady 200.
Moderní díky modularitě
Historie Ikarusu 200 se začala psát v druhé polovině šedesátých let. Tehdy byla továrna dříve znárodněné karosárny Imre Uhryho rozsáhle modernizována a uvedla novou generaci autobusů, právě ve formě řady 200. Ta měla nabídnout maximální univerzálnost, díky čemuž mohla být dostupná v nepřeberném množství variant. Vedle městských a příměstských busů se vyráběla i dlouhá kloubová varianta, která byla v rámci východního bloku unikátem.

Autobusy Ikarus známe u nás především díky kloubové variantě.
Světu se autobus poprvé představil v roce 1967 na tehdejším budapešťském veletrhu. Stroj nazvaný Ikarus 250 vsadil na tehdy moderní hranaté tvary, které byly zároveň praktické – dobře obestavěly prostor, což zvětšovalo kabinu. Po jeho boku se už tehdy představil i Ikarus 282, prototyp kloubové varianty, která v příštích letech továrnu nejvíce proslavila.
Spuštění produkce však ještě nějakou dobu trvalo, došlo k němu nakonec až v roce 1971. Jako první tu byl dálkový model 250. Od premiéry prototypu se vozidlo lehce změnilo, hlavně se zbavilo některých zdobných prvků. Pohon zajistil ležatý vznětový šestiválec Rába o výkonu 141 kW, což byl ve skutečnosti licenčně vyráběný agregát MAN.

Řada 200 dala vzniknout také dálkovým autobusům.
Různorodé deriváty
Postupně se pak rozšiřovala nabídka verzí, které v podstatě byly přizpůsobeny individuálním požadavkům objednavatele. Existovaly tak i varianty s pravostranným řízením nebo modely pro země s teplým podnebím. Základními představiteli řady každopádně byly modely 250 (dálkový bus), 260 (pro městské a meziměstské linky) a 280 (kloubový bus).
Vyráběl se však také třeba jednodušší dálkový model 255 nebo naopak luxusnější 256, zároveň však existovaly různé podtypy lišící se počtem dveří nebo uspořádáním kabiny. Následovala i meziměstská varianta 263 uzpůsobená i jízdě po méně kvalitním povrchu. Pro Kuvajt zase vzniklo 100 speciálních busů se zkráceným rozvorem (Ikarus 216). A zapomenout nesmíme ani na odvozený trolejbus 280T.

Kloubový Ikarus jezdil dokonce i s elektrickým pohonem.
Existovaly i různé deriváty kloubového modelu, pro městské i meziměstské použití. Opravdovou specialitou pak byl Ikarus 293 s délkou okolo 22,5 metru skládající se ze tří částí spojených dvěma klouby, který jezdil v Budapešti nebo Teheránu.
Maďarští konstruktéři navíc byli opravdu aktivní, a tak vzniklo rovněž množství prototypů, které to do výroby nakonec nedotáhly. To je příklad přehlídkového „kabrioletu“, autobusu s otevřenou střechou, nebo verze se sníženou podlahou pro snazší nastupování cestujících.
Expanze po Maďarsku i světě
Ikarus řady 200 se i díky modulární konstrukci a široké nabídce verzí rychle rozšířil po celém Maďarsku. Vedle Budapešti tak tyto busy jezdily i v Györu, Debrecínu nebo Segedínu. Dvoustovka ale expandovala i do zahraničí, hojně jezdila v Sovětském svazu, ale také třeba v NDR nebo na Kubě a Středním východu.

Autobusy Ikarus jezdily především po celém východním bloku, ale našly si cestu i do zbytku světa. Tu angličtinu na boku čtete správně.
Maďarské stroje dorazily také do Československa. Jenže možná i kvůli silné produkci tuzemských značek šlo výhradně o kloubový Ikarus 280. Na ten domácí výrobci bohužel neměli kvůli příkazu z nejvyšších míst odpověď. Konkrétně vývoj kloubové Karosy ŠM 16,5 byl ukončen, a to protože továrna ve Vysokém Mýtě na stavbu takového modelu neměla kapacitu. Navíc ještě v době vzniku, v šedesátých letech, o ní neměli třeba v Praze zájem. Hlavně ale výrobu takového stroje v rámci východoevropských zemí RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci) dostalo na starosti právě Maďarsko, respektive Ikarus.
Ikarus 280 byl mimochodem 16,5 metru dlouhým strojem s třemi nápravami, motorem umístěným v přední části, pohánějícím prostřední nápravu. Karoserie byla pro zlepšení manévrovatelnosti rozdělena do dvou částí, které spojoval kloub s krycím měchem. Kapacita činila až 140 osob, což byl hlavní důvod, proč maďarský autobus dostal na starosti obsluhu pražských sídlišť. Tuzemské autobusy takovou přepravní kapacitu tehdy zkrátka nenabízely.

Se svou obrovskou přepravní kapacitou byly harmoniky pro pražská sídliště ideální.
V Praze začaly ikarusy vozit cestující v lednu 1978, konkrétně šlo o podtyp 280.08 s celkem čtyřmi páry bočních dveří, který byl na lince 190 nasazen na trase Budějovická – Jižní Město.
Ještě před Prahou však Ikarusy 280 začaly sloužit v Bratislavě, Ostravě nebo Táboře. Později zamířily i do dalších měst, díky čemuž zde nakonec jezdilo 4 482 těchto strojů. Většina z nich byl již zmíněný městský typ 280.08 se čtyřmi páry dveří, ve službě ale působil i meziměstský typ 280.10 se dvěma páry bočních dveří.

V plánu bylo mnoho různých variant, realizace se dočkala dokonce i otevřená verze.
Dlouholetá kariéra čabajky
Charakteristická červená barva pražských busů v kombinaci s místem původu busům okamžitě vynesla přezdívku čabajka, kvůli kloubu s krycím měchem se jim zase někdy říkalo harmonika. Provozovatelé na dvoustovce oceňovali robustnost a spolehlivost, řidičům zas přišla vhod obratnost a pohodlná kabina, zatímco cestujícím vyhovovala prostornost. Naopak slabinou byl spíše „dýchavičný“ motor nebo vysoká podlaha znesnadňující nastupování.

Řidičům se i s dlouhými ikarusy jezdilo díky kloubu uprostřed poměrně snadno.
Pozitiva však převažovala, a tak díky spolehlivosti třeba v Praze Ikarusy 280 vydržely jezdit až do roku 1999. Až v devadesátých letech byly postupně nahrazovány domácí kloubovou Karosou B 741. Třeba v Ostravě ale jezdily ikarusy ještě v novém miléniu a v některých zemích jezdí dokonce dodnes! Celkem vzniklo asi 61 tisíc těchto strojů v různých modifikacích.