Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Oba dva jsou dvojnásobní vítězové Dakaru, oba dva spolu jezdili v týmu KTM. Soupeři a kamarádi zároveň. Sam Sunderland se vloni v létě rozhodl skončit se závoděním na motorce, Toby Price se o svém konci u KTM dozvěděl oklikou z druhé ruky. „Mrzelo mě to, ale zároveň jsem KTM vděčný - spolu jsme tady dvakrát vyhráli, spolu jsme získali titul mistra světa FIM. Dakar 2024 byl náš poslední společný závod. Cítil jsem ale, že jsem pořád ve špičkové formě a že můžu bojovat o vítězství, zvláště na Dakaru, takže mně přišla škoda dál nezávodit.“
Ti dva spolu kdysi trénovali na jednom z přípravných kempů a po zvlášť náročném a dlouhém dni, kdy byla zima a celý den jezdili jen po kamenech, si večer v legraci říkali: „Nebylo by lepší být v autě? Pěkně v teple, v bezpečí.“ No, a krátce poté, co Sam Sunderland oznámil, že končí, tak mu Toby Price zavolal a zeptal se ho, jestli by s ním nejel na Dakar v autě. „Řekl jsem mu: ,Jasně, proč ne, pojďme na to.’ A tak jsme tady.“
Pravdou je, že spousta bývalých motocyklových jezdců zanechala na Dakaru výraznou stopu i na čtyřech kolech. Jen namátkou jmenujme Huberta Auriola, Naniho Romu, Stéphana Peterhansela, Cyrila Desprese, nebo třeba Laiu Sanz, která při svém automobilovém debutu v roce 2022 skončila třiadvacátá. Umí číst terén, mají přirozený navigační talent a nechybí jim cit pro techniku.
Australan Toby Price se objevil na Dakaru tak trochu jako zjevení. Při svém debutu v roce 2015 dojel třetí, o rok později zvítězil. V roce 2019 svoje vítězství zopakoval navzdory zraněnému zápěstí a obrovským bolestem, ve kterých odjel poslední etapy. Ale auta ho bavila vždycky, a když nebyl za řídítky, seděl za volantem. Třikrát vyhrál závod Finke Desert v Austrálii, startoval i na slavné Baja 1000.
Po jeho neplánovaném konci v KTM po něm nesáhla konkurence, jak se spekulovalo, ale spojil svoje síly s týmem Overdrive Racing, který na Dakaru závodí hned s několika Toyotami Hilux T1+. „Je to splněný sen a příležitost, za kterou jsem vděčný a již hodlám využít na maximum,“ říká Price. „Od března jsme udělali pořádný kus práce, ale podařilo se to. Dáme do toho všechno, míříme vysoko. Chceme si to užít, ale také víme, že je toho hodně, co se musíme naučit. Dojet v první desítce by bylo jednoduše skvělé!“
Zato Sam Sunderland v autě nikdy nezávodil. Je to vášnivý cyklista a můžete ho potkat, jak zdolává některé z nejslavnějších horských průsmyků na Tour de France. V autě poprvé navigoval v listopadu na testech v Dubaji. „Je to jiné, ale zároveň hodně podobné. Toby bude řídit a já navigovat, oba pak budeme společně číst, co se děje před námi. Když jsem v červenci oznámil konec kariéry, nemyslel jsem si, že za půl roku budu zase na startu, navíc v autě.“
Společně mají obrovské množství zkušeností, ale v autě spolu budou v podstatě poprvé a pro Sunderlanda bude nejspíš dost těžké, aby se oprostil od řízení a věnoval se hlavně navigaci. Ale oba jsou optimisté. „Za posledních deset let jsme spolu strávili obrovské množství času a víme, o čem Dakar je, oba jsme ho dvakrát vyhráli. Myslím, že takovouhle posádku jste na startu ještě neviděli, a věřím, že nám to půjde,“ uzavírá svoje vyprávění Toby Price. A Sam Sunderland přikyvuje: „Jsme na sebe zvyklí a umíme si vyhovět. Nepoženeme se bláznivě vpřed, budeme se každý den učit, ale věřte mi, že já se učím opravdu rychle.“
Tak se nechme překvapit, bude zajímavé tyhle dva sledovat. Mají startovní číslo 231.