Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Novela bodového systému v letošním roce zamíchala kartami i na poli vážných dopravních přestupků, mezi něž patří rovněž jízda na červenou. Pozor, dosud se na internetu objevují zprávy, že pokud červenou na semaforu projedete úmyslně, hrozí vám automaticky zákaz řízení. Jenže jak se dočtete v TOMTO článku, není to pravda.
To přestupku nicméně neubírá na závažnosti a je podobně nebezpečný, jako když vjedete na červenou na železniční přejezd. A co dělat tehdy? ZDE se to dočtete.
Na našich cestách však najdete ještě další červenou světelnou signalizaci, která bývá v blízkostech výjezdových stanic policie, hasičů či záchranné služby. Jakmile mají tyto složky ostrý výjezd, můžou se do akce zapojit i tato světla, aby vozidla IZS mohla bez obtíží vyrazit k zásahu.
Někdy se nicméně stává, že řidiči tato výstražná světla úmyslně ignorují, nezastaví vozidlo, pokračují v jízdě a posléze se vymlouvají, že „hasiči ještě nevyjeli“, případně červenou signalizaci jednoduše přehlédnou. V obou případech nicméně na dotyčného hříšníka čeká stejný flastr, jako by projel červenou na semaforu nebo vjel na železniční přejezd přes zákaz.
Řečí legislativy se bavíme o pokutě 4 500 až 5 500 Kč na místě, případně 7 000 až 25 000 Kč ve správním řízení. Vždy se za tento přestupek řidiči připisuje šest trestných bodů, což pro něj znamená, že pro jejich odmazání musí být po dobu dvou let (tj. 2 × 365 dní) bez bodovaného přestupku.
Totiž každý rok (nikoli kalendářní, ale po dobu 365 po sobě jdoucích dní), kdy je řidič tzv. hodný, dojde nově k odmazání čtyř trestných bodů (dříve se mazaly jen tři body). Přestupek nicméně zůstává v kartě řidiče aktivní do té doby, dokud není odmazán celý.
Říkáte si, že si jednou za kalendářní rok přece můžete zajít na jeden z akreditovaných polygonů v rámci Česka a tam si za necelých 7 tisíc koupit celodenní kurz pro odpočet bodů? Ano, ovšem ne s aktivním šestibodovým, případně dobíhajícím sedmibodovým přestupkem. Tehdy jsou vám totiž zapovězeny i polygony.
V blízkosti výjezdových stanic IZS tedy zbystřete a zkontrolujte světelnou signalizaci, jestli náhodou není aktivní. Pokud ano, zastavte vozidlo a čekejte, dokud nezhasne. Obvykle nebudete stát dlouho, jelikož hasiči, policisté i záchranáři vyráží do akce v řádu minut. Zdrží vás to rozhodně méně než případně řešení všech komplikací, pokud tak neučiníte.