Článek
Co ovlivňuje cenu povinného ručení i havarijního pojištění, jsme poměrně do detailu rozebírali minule, a protože měl článek ohlas, zpracovali jsme pro vás ještě hlubší analýzu pojistek limitovaných ročním kilometrovým nájezdem.
Dnes si vezmeme na paškál havarijko a pod lupou šetřílka se podíváme, jakými způsoby na něm můžete ušetřit, a rovněž poukážeme na alternativy, které lze v rámci náhrady za plnohodnotné krytí zvolit.
Většina havarijních pojistek je takzvaně „all risk“, což znamená, že daný produkt kryje všechna rizika (mimo stanovených výjimek), která autu hrozí. Obvykle jde o živelné pohromy (pád stromu, krupobití, požár, povodně aj.), odcizení, vandalismus a klasické havárie vč.
Ale pozor, existují i takzvaná „zúžená“ havarijka, kdy si sjednáváte krytí na poškození způsobené například jen vandalismem/odcizením nebo živly.
Existují samozřejmě i výluky z pojištění, přičemž ty dvě nejčastější jsou z podstaty věci logické. Pokud totiž dojde k prokázanému úmyslnému poškození vozidla pojištěným, pojišťovna obvykle nic nevyplatí. Jestliže škoda na vozidle vznikne jeho provozem pod vlivem alkoholu či návykových látek, může dojít k částečnému nebo k úplnému odmítnutí plnění.
Je přitom možné si havarijní pojištění sjednat u jiné společnosti, než u které máte povinné ručení. Náhradu škody si uplatníte také v případech, kdy vaše vozidlo poškodil někdo jiný v rámci autonehody – zpravidla nejste tolik zatíženi amortizací a máte nárok na uvedení vozu do původního stavu včetně realizace opravy v autorizovaném servisu a za použití originálních dílů (pokud byly v době kolize na autě namontovány).
Vybrané pojišťovny nabízí taktéž levnější variantu, kde se vzdáváte nároku na originální díly, případně i na značkovou práci, což však může být trochu dvousečné.
Ale co když havarijní pojištění nechcete, ale přesto toužíte po určitých jistotách? Nabízí se řešení jménem připojištění, standardně však vázané ke konkrétnímu povinnému ručení. Mezi takové nejčastější doplňky patří:
- pojištění čelního skla/všech skel
- krytí v případě střetu se zvěří
- náhrady škod za poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (typicky návštěva kuny u kabelových svazků, hadic)
- nadstandardní asistenční služby
- přímá likvidace
Poslední zmíněný produkt si rozebereme trochu dopodrobna, protože nabídne poměrně zajímavé ušetření starostí. Pokud jste v případě dopravní nehody v roli poškozeného a je dohledán i určen konkrétní viník, tak vám vaše pojišťovna vyplatí plnění (uvedení do původního stavu), jako byste měli sjednané havarijko (tedy bez amortizace, originální díly, značková práce, bez ohledu na stáří vozidla apod.).
S původcem nehody, respektive s jeho pojišťovnou si pak vaše pojišťovna řeší finanční i administrativní stránku události sama. Vy se o „nic“ nestaráte a peníze (opravu) máte relativně hned.
Dá se ještě nějak ušetřit? Ano, jistě. Finance vám může uspořit také nastavení vyšší spoluúčasti, lepší zabezpečení vozu (např. aktivní vyhledávání, zámek zpátečky aj.) nebo sjednání pojistky s omezeným ročním nájezdem.
S pojišťovnou komunikujte, nechte si čas od času přepočítat cenu aktivních produktů, a pokud se vám například každoroční zdražování nelíbí, ozvěte se jí. Patříte-li mezi bezproblémové řidiče, můžete získat dodatečné bonusy, kompenzující alespoň eventuální navýšení cen. Není to samozřejmě pravidlem u každé instituce, ale kdo nezkusil, tak zkrátka neví…